Běžecké lyžování je oblíbeným zimním sportem napříč všemi věkovými skupinami. Zimní krajina je obdivuhodná a o jejím blahodárném vlivu na naši psychickou pohodu určitě není pochyb. Než se však vydáte do běžecké stopy, měli byste mít tu správnou výbavu. V tomto článku vám poradíme, podle čeho se rozhodovat při výběru běžek. Dobré rady se vždy hodí nejen začátečníkům, ale i zkušeným běžcům.
Na výběr máte různé druhy běžek. Jízdu na nich si užijete pouze v případě, že si vyberete vhodný typ běžek právě pro vás. Nemá cenu se podceňovat, ale ani přeceňovat. Nejdražší běžky nemusí být pro vás ty nejvhodnější. Do jaké skupiny byste se zařadili vy? Turista – sportovní lyžař – výkonnostní lyžař či závodník?
Turisté mají jediný cíl – užít si pohyb v zimní krajině, kochat se krásami přírody, nadýchat se čerstvého horského vzduchu. Běžky pro turisty jsou zpravidla měkčí, širší, těžší a mají pomalejší skluznici.
Na turistických lyžích se předpokládá, že pojedete klasickou technikou, protože měkčí lyže nejsou příliš vhodné na bruslení.
Klasické lyže jsou dostupné ve více variantách. Záleží na vás, jestli budete chtít „postaru“ mazat stoupací vosky, nebo raději zvolíte jednu z pohodlnějších variant:
O běžky s hladkou skluznicí je potřeba se pečlivě starat. Pravidelně musíte parafínovat skluznou část lyže a zároveň musíte před zahájením výletu také správně odhadnout vhodný stoupací vosk, který mažete do stoupací komory. Po každém výletu byste měli běžky řádné vyčistit smývačem.
Oblíbené jsou běžky SPORTEN PERUN PRO – MEN nebo WOMEN.
Běžky se skinem mají v odrazové komoře nalepený stoupací pás (tzv. mohér – proto také označení mohérové lyže). Pás vám zaručí jistý odraz do kopce, aniž byste mazali stoupací vosk. Je to pohodlná varianta pro všechny, které na běžkování odrazuje právě mazání do různých podmínek.
Mohérové pásy je potřeba pravidelně ošetřovat, stejně tak jako skluznou část lyže. Všechny potřebné produkty najdete například v sadě pro lyže s integrovanými pásy.
Běžky se skinem nejsou určené výhradně turistům. Používají je také závodníci při tréninku. Skluz těchto lyží je podstatně lepší než u běžek se šupinami zmíněnými níže.
Pozor! Skin lyže je potřeba pečlivě vybírat dle váhových tabulek. Pro příklad uvádíme váhové tabulky lyží SPORTEN. Příliš měkké lyže vám nepojedou, naopak z příliš tvrdých budete mít problém se odrazit.
Oblíbený model SPORTEN PERUN PRO existuje i ve SKIN variantě – v pánské i dámské verzi.
Běžky s protismykem (další možné označení) jsou oblíbenou variantou nejen pro děti. Stejně jako u skin lyží je dobré trefit správnou délku, aby vám lyže dobře jely. Z kopce však lyže se šupinami budou obvykle pomalejší než ostatní typy lyží. Odraz může být nejistý především za podmínek, kdy je sníh hodně ledovatý. Pak vám i lyže se šupinami mohou podkluzovat. Jediný ošetřující produkt, který potřebujete, je sprej proti namrzání.
Combi běžky jsou v podstatě kratší klasické lyže. Někteří běžkaři chtějí kromě klasické techniky vyzkoušet také skate. Protože ale nechtějí investovat příliš mnoho peněz, ptají se po běžkách, které jsou vhodné na oba styly. Dalším důvodem, proč lidé kupují combi běžky, je výhoda, že pokud tzv. promažou (netrefí vhodný stoupací vosk do aktuálních podmínek a lyže jim při odrazu podkluzuje), mohou začít bruslit a nemusí se trápit. Velkou výhodou je také to, že při jednom výletě můžete kombinovat oba styly. Bruslení na „dlouhých“ klasických lyžích by však bylo velké trápení, a proto jsou combi běžky o něco kratší, aby byly při bruslení ovladatelnější.
Tyto univerzální lyže vám ale spíše nedoporučujeme. Tvrdost i délka těchto lyží je kompromisem mezi oběma styly. A víte, jak to s těmi kompromisy bývá. Nevýhody těchto lyží pocítíte při bruslení i klasice. Na skate je lyže měkčí, proto se více nadřete, navíc si můžete šlapat na patky lyží navzájem, a tím bude trpět i vaše technika. Při klasickém stylu pak díky lehce tvrdší lyži budete mít méně jistý odraz.
Jde o aktivní skupinu běžců na lyžích, kteří mají rádi pocit, když jim lyže „odjíždí“. Zařadit se sem mohou také lyžaři, jejichž cílem je zhubnout, případně být prostě „fit“.
Pokud máte dobrou techniku jízdy a nehledíte na cenu běžek, pak klidně vybírejte ze závodních lyží. Pojedou vám výborně do kopce i z kopce a díky lehčí konstrukci se tolik nenadřete. Pokud je u vás dobrý pocit na prvním místě, jsou závodní lyže jasnou volbou.
Dalším kritériem při rozhodování je styl. Chcete běžky na klasiku nebo běžky na skate?
Klasické lyže s hladkou skluznicí jsou vhodnou variantou pro hobíky, kteří si potrpí na tradiční mazání lyží. Pokud zvolíte vhodnou mázu, pak vám bude lyže výborně stoupat do kopce a zároveň vám nebude drhnout z kopce. Aby vám lyže dobře jela a dlouho vydržela, musíte se o ní dobře starat. Po každém výletě je vhodné lyže vyčistit smývačem a také pravidelně parafínovat skluznou část.
Pokud si neužíváte tradiční mazání lyží a je to pro vás spíše otrava, pak zvolte variantu lyží se stoupacími pásy. V odrazové komoře jsou nalepené mohérové pásy, které nahrazují stoupací vosk. Ani skin běžky nejsou zcela bezúdržbové. Potřebujete však jen několik základních produktů, které najdete například v sadě pro lyže s integrovanými pásy.
Nejrychlejším stylem běžeckého lyžování je bruslení. Základem však je, aby trasa byla hladce urolbovaná. Aby se vám dobře bruslilo, doporučujeme vám koupit si běžky určené přímo na skate a ideálně na vaši váhu. Lyže na skate se stejně jako klasičky vyrábějí v různých tvrdostech. Zvolte si tu nejvhodnější!
Nedoporučujeme vám kupovat combi běžky. Dobrý pocit byste na nich neměli a do budoucna byste si stejně raději koupili buď klasičky nebo běžky na skate. Combi běžky jsou mezivariantou, která skýtá příliš mnoho kompromisů. Navíc na klasiku potřebujete kratší hole než na skate a také boty jsou velmi rozdílné. Boty na skate mají zpevněný kotník, naopak boty na klasiku jsou nižší a měkčí. Existují sice combi boty, které ale stejně jako combi lyže nejsou ideální ani pro jeden styl.
Závodní běžky jsou zpravidla užší, tvrdší a mají rychlejší skluznici. Zároveň jsou lehčí a náchylnější ke zlomení, protože bývají vyrobené z materiálů na bázi karbonu. Pokud vám jde o co nejlepší výkon v tréninku nebo závodě, pak potřebujete mít běžky vhodné do aktuálních podmínek. Závodní běžky obvykle seženete s různou strukturou a samozřejmě tvrdostí.
Struktura lyží slouží ke snížení tření mezi skluznicí a sněhem.
V ideálním případě byste měli mít troje běžky na klasiku a troje běžky na skate. Pokud nechcete investovat tolik peněz, pak zvolte univerzální variantu kolem nuly. Případně můžete strukturu lyží řešit sami ručními strukturovači.
Ve velmi specifických podmínkách při teplotách okolo nuly (čerstvý jemný a vlhký sníh) fungují výborně tzn. zero lyže, chcete-li mikrokontakty nebo mikra. Ve stoupací komoře mají mikrokontaktní skluznici, na kterou nepoužíváte stoupací vosk, ale je potřeba ji zdrsnit speciálními smirkovými papíry. Tento druh skluznice je potřeba ošetřovat pouze speciálním přípravkem proti namrzání, existuje varianta s fluorem a bez fluoru. Mikrokontakty jsou ideální volbou právě v podmínkách kolem nuly, kdy jsou rychlejší než lyže namazané stoupacím voskem. Tyto lyže jsou určené pro závodníky, kteří mají výbornou techniku odrazu.
Tzn. backcountry běžky jsou určené do volného terénu, proto jsou širší, pevnější, stabilnější a pohodlnější. Mohou mít také ocelové hrany, které pomáhají pohybu v neupraveném terénu.
Při výběru dětských lyží je potřeba dbát také určitých pravidel, které se dočtete v samostatném článku o výběru dětských lyží.
Během zimní sezóny je výběr běžek určitě největší. Pokud si však vzpomenete i mimo zimní sezónu, že byste potřebovali nové běžky, pak určitě nečekejte na spadnutí první vločky. I v letních měsících můžete sehnat běžky vhodné právě pro vás. Na skladě vždy nějaké běžky po sezóně zůstanou a můžete je nakupovat za mnohem nižší ceny než v hlavní sezóně.
Zajímá mě aktuální nabídka běžek na www.sporticus.cz
Pokud již máte koupené boty, je potřeba při nákupu běžek znát typ vázání, se kterým jsou kompatibilní.
Existují dva základní typy:
Přečtěte si podrobný článek Jak vybrat boty na běžky - NNN / SNS.
Pokud s běžeckým lyžováním začínáte, pak budete kromě běžek a vázání potřebovat také hůlky a boty. Vyplatí se investovat také do funkčního oblečení, abyste se cítili komfortně.
V naší nabídce najdete kromě jednotlivých položek také výhodné sety včetně montáže vázání.
Pokud si nejste jistí výběrem vázání, hůlek a bot, inspirujte se v naší poradně. Samozřejmě vám rádi poradíme osobně přímo na prodejně Sporticus.
O problematice výběru konkrétní délky se dočtete v samostatném článku Jak dlouhé běžky.
Předtím, než budete kupovat běžky, ujasněte si zda:
Při výběru běžek vždy rozhoduje nejen vaše výška, ale především vaše váha. Pro hubenější typ postavy je potřeba měkčí lyže, pro urostlejší typy je vhodnější tvrdší lyže.
Doufáme, že pro vás byl článek užitečný. Pokud si ani po přečtení nejste výběrem běžek jistí, doporučujeme vám navštívit prodejnu Sporticus, nebo nás kontaktujte prostřednictvím emailu či telefonu. Vybereme běžky, které pro vás budou nejvhodnější.
Datum vydání: 23. října 2020
Máte běžky s mohérovým stoupacím pásem a zajímá vás, jak dlouho vydrží, jestli se dá vyměnit a kde vám to udělají? To jsou dobré otázky – pojďme si je zodpovědět. Výměna skin pásků O výhodách běžek se skinem a o tom, jak...
Pokud vybíráte vybavení na běžecké lyžování, rozhodně byste neměli podcenit výběr vhodné délky hůlek. Délka holí může mít výrazný vliv (pozitivní i negativní) na celkové dojmy a pocity z jízdy. Víte, jaká je správná délka...
Dorůstá vaše dítě do věku, kdy už si říkáte, že by s vámi mohlo vyrazit do bílé stopy? Víte, jaký je vhodný věk dítěte pro učení se na běžkách? Jak s dětmi začít, aby je běžkování bavilo? Jak důležitá je výbava a na co...
Nemáte svého favorita mezi širokou nabídkou obuvi do terénu? Pak vám třeba pomůže tento článek a necháte se inspirovat některými z českých špičkových orientačních běžců. V jakých botách trénují? Jaké jsou jejich oblíbené? Ve...
Zobrazit všechny články v poradně