Mnoho sportovců se snaží o zvýšení výkonnosti, o co nejlepší výsledky v závodech, ale často zapomínají, nebo třeba jen neznají, základy výživy ve sportu. Sportovní výživa je velmi obsáhlé téma, které v tomto článku zdaleka nepokryjeme. Pokusíme se však shrnout některé zásadní zákonitosti, na které by si měl dát sportovec pozor, které by si měl uvědomit a snažit se je dodržovat.
Energetická bilance je rozdíl mezi přijatou a vydanou energií. V ideálním případě by měla být vyrovnaná. Negativní energetická bilance je stav, kdo kterého se dostanete, pokud váš příjem energie ze stravy bude nižší v porovnání s vydanou energií.
Jaká jsou rizika dlouhodobě nevyrovnané energetické bilance u sportovců?
Zpomalení metabolismu se projevuje celkovou až chronickou únavou. Naše tělo přestává plýtvat energií a šetří si ji na běžné procesy. Člověk tak ztratí vitalitu, radost ze života, výbušnost atd. Sportovec není schopný intenzivnějších tréninků a dochází tak k omezení růstu výkonnosti.
Katabolismus je stav, při kterém dochází k rozpadu svalové hmoty. Pokud jsou všechny zásoby energie vyčerpané (sacharidy, tuky), tělo produkuje energii právě ze svalových bílkovin. Ideálním stavem je anabolismus, při kterém dochází k tvorbě svalové hmoty. Podmínkou je zařazení kvalitního tréninku, kvalitní výživy a regenerace.
Zvýšená až chronická únava jsou dalšími znaky nedostatečného jídelníčku sportovce. Nedostatek energie má vliv také na zpomalení regenerace po tréninku. Sportovec tak často nastupuje do dalšího tréninku ještě v únavě. Pokud se takto děje dlouhodobě, dochází až ke chronické únavě.
Snížená imunita je dalším důsledkem chybějící energie, zpomalení metabolismu a regenerace. Sportovec je tak více náchylný k nemocem.
Psychická nevyrovnanost je také častým průvodním jevem negativní energetické bilance. Sportovec bývá častěji podrážděný a nenachází se ve stavu psychické pohody.
Pokud vás večer často „honí mlsná“, pak to může být také znakem nevyrovnané energetické bilance. Díky nedostatku energie vyčerpáte zásoby sacharidů (krevní cukr, jaterní glykogen), které jsou pohotovostním zdrojem energie pro nervovou soustavu a mozek, a ty už tak snadno neoblafnete.
Pokud máte některé z výše uvedených znaků, pak může být chyba právě ve vašem jídelníčku. Zkuste se na něj zaměřit a třeba budete překvapeni, jaký efekt může mít vyvážené stravování na vaše sportovní výkony při trénincích nebo závodech.
Strava se skládá z makroživin, mezi které patří sacharidy, tuky a bílkoviny, ale také z mikroživin. To jsou vitaminy, minerály a stopové prvky, které jsou pro správný „chod“ fyziologických procesů nepostradatelné.
Doporučený trojpoměr živin je přibližně 55 % sacharidů, 30 % tuků, 15 % bílkovin. Nároky organismu každého z nás jsou jiné, proto se může ideální poměr živin u každého z nás trochu lišit.
Existuje více zdrojů výživových tabulek jednotlivých potravin, stejně jako kalkulaček pro výpočet vydané energie podle druhu aktivity.
V ideálním případě by si měl sportovec zapisovat přijatou a vydanou energii, stejně jako tréninky do tréninkového deníku. Dlouhodobě, po získání základního přehledu, postačí přijatou/vydanou energii odhadovat na desítky či stovky kcal.
Velký význam má složení jídelníčku během celého dne. Lepší je jíst častěji a po menších dávkách. Dobré je nevynechávat svačinky. Snídaně by měla být opravdu bohatá na energii, večeře už spíše lehčí. To jsou některá obecně platná pravidla. Zkuste si jídla předem naplánovat, aby vám perfektně zapadly do vašeho tréninkového plánu. Abyste měli dostatek energie jak pro závod, tak i trénink. Není dobré hladovět, ale ani jíst těsně před výkonem.
Vhodná strava pro sportovce by měla zajistit, aby sportovec neměl pocit hladu před tělesnou zátěží a zároveň, aby neměl žaludek plný nestrávené potravy. Poslední větší jídlo, ideálně bohaté na sacharidy, se doporučuje jíst 3-4 hodiny před sportovním výkonem. Pozor nepleťte s cukry!
Sladké potraviny s obsahem jednoduchých cukrů – cukr z nich se velmi rychle vstřebá. Po snězení dojde k výraznému zvýšení hladiny krevního cukru (glykémie) – dojde k vyloučení zvýšeného množství inzulinu (hormon, který snižuje glykémii na zdraví neškodnou úroveň). Čím vyšší je růst glykémie, tím více inzulinu se vyloučí a poté se glykémie opět sníží, ale dokonce pod výchozí úroveň. „Cukr“ nám tak lítá nahoru a dolů, a to má negativní důsledky:
Sacharidové potraviny s nízkým glykemickým indexem.
ENERVIT má výjimečný produkt ENERVIT Pre Sport, který optimálně připraví organismus na výkon. Jeho přednosti jsou:
Samozřejmě musíme pamatovat také na správný pitný režim. Sportovci by neměli zapomínat na dostatečné doplňování tekutin nejen během výkonu, ale také v průběhu dne. Nedostatečný příjem tekutin nebo nadměrná ztráta vody pocením může vést ke zhoršení výkonnosti organismu. Sportovcům se doporučuje užívat sportovních nápojů, které jsou obohaceny o vitaminy a minerály, o které tělo pocením také přichází.
Před zahájením aktivity je potřeba být dostatečně zavodněný. Ledviny však potřebují na zpracování přebytečných tekutin 60-90 minut, proto pijte do dvou hodin od začátku výkonu alespoň půl litru vody nebo sportovního nápoje. 5 až 10 minut před výkonem doporučujeme vypít ještě cca 1-2 dl čisté neperlivé vody nebo sportovního nápoje, ideálně jen po doušcích a častěji.
Občerstvení při závodě většinou zařídí pořadatelé. Při tréninku je vhodné brát si občerstvení s sebou. Nepodceňujte pitný režim především v horkých dnech, ale ani v zimě. Pocením přicházíte o hodně vody a minerálů.
Během výkonu je vhodné pít sportovní nápoj pravidelně každých 15 minut v objemu 100 až 150 ml. Především u sportů, při kterých se nadměrně potíte, řeďte nápoj hypotonicky. Hypotonický nápoj má nižší koncentraci iontů než krev, a proto se rychle vstřebává. Isotonicky nebo hypertonicky ředěné nápoje se hůře vstřebávají a žízeň jimi jen stěží uhasíte. Navíc riskujete zahuštění vnitřního prostředí organismu, zažívací potíže, křeče až kolaps organismu. Jak nápoje správně ředit, se obvykle dočtete na obalu produktu.
V případě ENERVIT Isotonic Drink, díky kterému doplníte nejen chybějící energii, ale také vypocené minerály a vitaminy, potřebujete 15 g prášku na 500 ml vody (pro hypotonický nápoj).
Problematiku jídla během sportovního výkonu vám představíme uvedením čtyř základních druhů energie pro sportovní výkon:
1. Glykogen – zásobní forma sacharidů, uložených převážně ve svalech (část v játrech)
2. Tuky – velký zdroj energie
3. Aminokyseliny – při výkonech nad 90 minut je až 10% energie čerpáno z aminokyselin
4. Externí zdroje energie
Při déletrvajících aktivitách je vhodné doplňovat energii sportovními gely. Ty lze díky různému složení sacharidů rozlišovat na „rychlé gely“ (s rychlým nástupem, ale krátkodobým účinkem) a „pomalé gely“ (s pomalejším nástupem, ale déletrvajícím účinkem).
Enervit Liquid gely a Enervit Isotonic gely mají nejrychlejší účinek, proto vás dokážou vytáhnout z krize. Nejvíce uvolněné energie pak oceníte především při finiši. Tyto gely jsou tekuté, a proto není potřeba je zapíjet.
Pro delší závody jsou oblíbené Enervit gely, které mají pomalejší nástup, ale energie se uvolňuje delší dobu. Díky hustší konzistenci je vhodné tyto gely sníst těsně před občerstvovací stanicí a řádně je zapít.
Velmi praktické jsou energetické tablety Enervit Carbo tablets, které se vám vejdou do jakékoli kapsy. Můžete je mít kdykoli při ruce. Snadno je rozkoušete. Velmi podobně vám poslouží také hroznový cukr, který má přibližně poloviční energetickou hodnotu.
Při několikahodinových trénincích a závodech rádi sáhnete po energetické tyčince, která vám dodá energii postupně a dlouhou dobu. Vyberte si z několika příchutí Enervit Competition Bar nebo Enervit Performance Bar.
Velmi oblíbené jsou také energetické tyčinky Chimpanzee, které jsou vyrobené z přírodních surovin bez konzervantů a barviv.
Obecně by se dalo říct, že čím delší závod absolvujete, tím zařazujete pravidelněji stravu blížíce se k normální. Můžete jíst běžné müsli tyčinky, ovoce čerstvé (ideálně banány) nebo sušené, případně i kousek tvrdého sýra a pečivo.
Díky grafu můžete lépe pochopit, kolik energie vám dodají jednotlivé produkty ENERVIT a jak dlouhý je jejich účinek.
Po dokončení tréninku nebo závodu je vaším hlavním cílem co nejlepší regenerace. Ve fázi regenerace totiž dochází k růstu vaší výkonnosti. Není cílem regeneraci zkracovat, ale podpořit jí. Regenerace je nedílnou součástí tréninku.
Přibližně půl hodiny po výkonu jsou buňky maximálně otevřené všemu, co jim pomůže se zastavením katabolismu (úbytek a strádání) a navozením anabolismus (růst a obnova).
Co by měl obsahovat ideální povýkonnový nápoj?
Regeneraci po delším vytrvalostním výkonu můžete podpořit regeneračním nápojem Enervit Recovery Drink. Po kratším intenzivnějším výkonu je vhodnější Enervit After Sport Drink. V případě lehčích výkonů můžete zkombinovat iontový nápoj a aminokyseliny BCAA.
Délka této fáze regenerace se odvíjí od délky a intenzity výkonu. Probíhá v řádech několika hodin. V této fázi bychom měli dbát na:
První jídlo by mělo přijít přibližně do 1 hodiny po výkonu. Obsahovat by mělo především dostatek sacharidů, které se v této fázi nejrychleji ukládají v podobě zásob ve svalech.
Další dvě jídla je vhodné zařadit vždy 2 hodiny po tom předchozím. Tato jídla by měla kromě sacharidů obsahovat i dostatek bílkovin. Bílkoviny jsou důležité pro obnovu poškozených svalových vláken, zkvalitnění regeneračních procesů a podpory imunitního systému.
Bílkoviny můžete doplnit prostřednictvím proteinových nápojů, např. Enervit Whey Protein nebo Enervit Vegetal Protein. Vhodné jsou také proteinové tyčinky.
Vyvarujte se tučným jídlům a alkoholickým nápojům, ty regeneraci zpomalují.
Růstový hormon je přirozeným hormonem lidského těla a má za úkol obnovovat tkáně poškozené během dne, opravovat svalová vlákna a umožnit tělu odpočinek.
Vylučování růstového hormonu, které probíhá především v prvních fázích spánku, můžete negativně ovlivnit tím, že se večer najíte rychlých sacharidů (sladkosti, bílé pečivo atd.). Ty totiž způsobí nadměrné zvýšení krevního cukru, dojde k vylučování inzulinu a v důsledku pak potlačování růstového hormonu.
Pozitivně můžete vylučování regeneračního hormonu podpořit příjmem bílkovin. 30 minut před usnutím vypijte Enervit Vegetal Protein, který obsahuje více druhů bílkovin.
Pokud chcete podávat co nejlepší sportovní výkony, měli byste dbát na:
Pokud potřebujete poradit se sportovní výživou ENERVIT, kontaktujte nás prostřednictvím emailu nebo telefonu. Rádi vám poradíme také přímo na prodejně Sporticus v Praze. My sami jsme sportovci a výživové doplňky ENERVIT běžně používáme a máme je stále skladem v dostatečném množství.
Datum vydání: 6. listopadu 2020
Máte běžky s mohérovým stoupacím pásem a zajímá vás, jak dlouho vydrží, jestli se dá vyměnit a kde vám to udělají? To jsou dobré otázky – pojďme si je zodpovědět. Výměna skin pásků O výhodách běžek se skinem a o tom, jak...
Pokud vybíráte vybavení na běžecké lyžování, rozhodně byste neměli podcenit výběr vhodné délky hůlek. Délka holí může mít výrazný vliv (pozitivní i negativní) na celkové dojmy a pocity z jízdy. Víte, jaká je správná délka...
Dorůstá vaše dítě do věku, kdy už si říkáte, že by s vámi mohlo vyrazit do bílé stopy? Víte, jaký je vhodný věk dítěte pro učení se na běžkách? Jak s dětmi začít, aby je běžkování bavilo? Jak důležitá je výbava a na co...
Nemáte svého favorita mezi širokou nabídkou obuvi do terénu? Pak vám třeba pomůže tento článek a necháte se inspirovat některými z českých špičkových orientačních běžců. V jakých botách trénují? Jaké jsou jejich oblíbené? Ve...
Zobrazit všechny články v poradně