Orientační běh je sport, který není náročný na materiál. Kromě sportovního oblečení a obuvi do terénu potřebujete pouze čip pro záznam průběhu kontrolami a buzolu, která vám výrazně usnadní orientaci. V tomto článku vám poradíme, jak s buzolou správně pracovat.
Pro orientační běh se využívají dva typy buzol. Destičková buzola a palcová buzola.
Buzolu na destičkové základně používají především děti. Palcovku používají zkušenější orientační běžci.
Aby vám buzola ukazovala správně, musíte ji držet ve vodorovné poloze.
Ke správnému zorientování mapy vám poslouží střelka buzoly. Střelka by vám měla ukazovat na sever mapy, tedy její horní okraj. Takto zorientovanou mapu byste měli mít po celý závod. Jakmile se změní směr běhu, mapou neotáčíte, otáčíte pouze svým tělem. Sever se nikam nehýbe, horní okraj mapy by měl směřovat celý závod na sever. Představte si, že mapu obkračujete.
Azimut je úhel mezi osou severu a směrem k vašemu cíli.
0° znamená, že jdete na sever. Při nastavení úhlu 90° půjdete na východ, 180° na jih a 270°na západ.
V orientačním běhu nemáte azimut určený stupni. Sami si musíte azimut mezi bodem A a bodem B nastavit pomocí buzoly a mapy.
Základními kroky při nastavování azimutu jsou:
1. Přiložit buzolu k postupu
Přiložte buzolu k mapě tak, aby hrana buzoly, podle které pak určujete směr pohybu, kopírovala spojnici výchozího a cílového místa na mapě.
2. Otočit kolečkem
Otočte kolečkem buzoly tak, aby orientační rysky uvnitř kolečka byly rovnoběžné se severojižními čárami na mapě. Pozor na orientační šipku, ta musí směřovat na horní okraj mapy (tedy na sever). Pokud by byla na jih, azimut by vás dovedl na opačnou stranu, než potřebujete.
3. Střelka do „chlívku“
Azimut máte nastavený. Nyní se otočte tak, aby střelka buzoly ukazovala stejným směrem jako orientační šipka (na některých buzolách dvě tečky, dvě čárky, lidově řečeno „chlívek“) a byla zároveň rovnoběžně s orientačními ryskami.
4. Namířit
Hrana buzoly vám ukazuje směrem k vašemu cílovému bodu.
Jak pracovat s buzolou snadno pochopíte z instruktážního videa Nastavení azimutu pomocí buzoly. Dozvíte se také jednoduché rady, jak udržet azimut v terénu.
Pokud jdete z místa A do místa B a máte nastavený azimut, který při pohybu průběžně kontrolujete a dodržujete, neměli byste kontrolu minout. Odchylka se však zvyšuje s přibývající vzdáleností. Proto je potřeba mít odhad, v jaké vzdálenosti byste měli kontrolu vyhlížet.
Skutečnou vzdálenost dvou bodů v terénu určíte vzdáleností těchto bodů na mapě s přihlédnutím k měřítku mapy. Měřítko mapy je vždy uvedeno na mapě. Vzdálenost dvou bodů na mapě můžete změřit pravítkem na vaší buzole.
U turistických modelů buzol se setkáte s několika pravítky pro vybraná turistická měřítka (1:25 000, 1:50 000). Podle těchto pravítek můžete přímo vyčíst skutečnou vzdálenost dvou bodů.
Lupa je šikovná pomůcka, kterou ocení nejen veteráni.
Použití lupy doporučujeme v pasážích, kdy je na mapě příliš mnoho informací a špatně se z ní čtou. Příkladem jsou skalnaté terény. V oblastech, kde lupu nepotřebujete, ji jednoduše odklopíte mimo část mapy, kterou nechcete lupou zakrývat.
Na ukázce si všimněte rozdílu čtení mapy bez použití lupy (1. obrázek) a s použitím lupy (2. obrázek).
Mapa je nakreslená tak, že poledníky směřují k severnímu pólu, nikoli k tomu magnetickému. V oblasti kontinentální Evropy je problematika rozdílu mezi skutečným sever a magnetickým severem zanedbatelná. Čím blíž jste k severnímu pólu, tím víc byste si měli na odchylku dát pozor. Doporučujeme používat buzoly určené pro danou oblast, ve které běžíte závod (Finsko, Kanada a jiné).
Zajímavost: Poloha magnetického pólu se od roku svého objevu posunula o více jak 2 000 kilometrů.
Na prodejně Sporticus vám rádi poskytneme další informace, které vás budou zajímat. Nebojte se nás kontaktovat prostřednictvím emailu či telefonu.
V článku Mapa a vrstevnice jako její hlavní součást se můžete dočíst o dalších zajímavých radách.
Datum vydání: 4. května 2021
Máte běžky s mohérovým stoupacím pásem a zajímá vás, jak dlouho vydrží, jestli se dá vyměnit a kde vám to udělají? To jsou dobré otázky – pojďme si je zodpovědět. Výměna skin pásků O výhodách běžek se skinem a o tom, jak...
Pokud vybíráte vybavení na běžecké lyžování, rozhodně byste neměli podcenit výběr vhodné délky hůlek. Délka holí může mít výrazný vliv (pozitivní i negativní) na celkové dojmy a pocity z jízdy. Víte, jaká je správná délka...
Dorůstá vaše dítě do věku, kdy už si říkáte, že by s vámi mohlo vyrazit do bílé stopy? Víte, jaký je vhodný věk dítěte pro učení se na běžkách? Jak s dětmi začít, aby je běžkování bavilo? Jak důležitá je výbava a na co...
Nemáte svého favorita mezi širokou nabídkou obuvi do terénu? Pak vám třeba pomůže tento článek a necháte se inspirovat některými z českých špičkových orientačních běžců. V jakých botách trénují? Jaké jsou jejich oblíbené? Ve...
Zobrazit všechny články v poradně