Jak se obléct na běžky

Jak se obléct na běžky

Tuhle otázku si klade každý, než vyrazí na běžky. Nenechte si zkazit výlet či trénink na běžkách tím, že podceníte výběr oblečení. Počasí se na horách může ve vteřině změnit, ale vás by to nemělo nijak překvapit. Jak se správně obléct na běžky a co vzít s sebou do batůžku?

Každý má jinou termoregulaci, proto nečekejte, že vám napíšeme přesný seznam oblečení do určitých podmínek. Jsou ale určitá pravidla oblékání pro běžecké lyžování, které byste měli vzít v potaz.


Význam vrstvení

Abyste se při sportu cítili komfortně, je potřeby zvolit správné oblečení. Nejvíce se osvědčil třívrstvý systém oblékání. Dejte si však pozor na vhodný materiál a typ jednotlivých vrstev.


Cílem vrstvení je zajistit tepelný komfort a udržet stabilní tělesnou teplotu. V oblečení byste se při pohybu neměli potit a zároveň by vám neměla být zima.


1. sací vrstva -  termoprádlo


První vrstva je v kontaktu s pokožkou, a proto by měla být dostatečně funkční, aby zvládla odvádět pot od těla. Vhodná jsou syntetická vlákna na bázi polyesteru a polypropylenu. Nevhodná je bavlna. Materiál by měl být na dotek příjemný.
Funkční materiál odvede vlhkost od těla a pošle ji do dalších vrstev oblečení. Vám tak zůstane pocit sucha a tepla.

“Termoprádlo je nejdůležitější součástí běžeckého oblečení.”
Existují lehčí varianty, teplejší varianty, verze větruodolné. S krátkým rukávem, s dlouhým. Bez stojáčku, se stojáčkem (chrání krk před zimou a větrem). Vyberte si dle vašich potřeb.


Jaký zvolíte materiál?

 

Polyester - odvádí vlhkost od těla podstatně lépe než bavlna. Termoprádlo z polyesteru je lehoučké a příjemné na kůži.


Merino - vlna je vhodná spíše pro méně intenzivní aktivity, při kterých se moc nezapotíte, často při nich zastavujete. Merino má výhodu, že nesmrdí. Někdo může mít kousavý pocit na kůži.


Existují také produkty, které kombinují oba materiály.

Vybrat si termotriko z aktuální nabídky.
Prohlédnout termokalhoty na eshopu.

 
2. izolační vrstva - fleecové mikiny

 

Druhá vrstva má jediný úkol, a to zahřát. Zároveň by se v ní ale neměla hromadit vlhkost. Vhodným materiálem je fleece neboli flís (česaná pletenina ze syntetických vláken), který je lehký, měkký, teplý a nehromadí se v něm vlhkost. Tu posílá ven od těla.

V naší nabídce najdete velký výběr mikin a svetrů.


3. ochranná vrstva - bundy a kalhoty

 

Poslední vrstva oblečení by měla být v ideálním případě voděodolná, větruodolná a zároveň dostatečně prodyšná. Tato ochranná vrstva má za úkol ochránit vás před nepřízní počasí, zahřát, ale zároveň odvádět pot ven, abyste se nadměrně nepotili.

Pokud to počasí dovolí a chcete vynechat druhou vrstvu, pak vám doporučujeme obléct na termotriko bundu ze softshellu. Softshell je vícevrstvý funkční materiál - kombinuje izolační a ochranné funkce.

Hlavní výhodou vrstvení je variabilita


Zde máte několik příkladů, jak lze vrstvy kombinovat. V případě, že potřebujete více než tři vrstvy, použijte více termoprádla.

Horní část těla:


Spodní část těla:


Hlava:


Ruce:

 

Ponožky


Běžkařské ponožky by měly být dostatečně vysoké, určitě nad kotníky, ideálně vyšší než obuv.
Pokud jste “zmrzlíci”, nebojte se vzít jedny slabší ponožky a na ně teplejší. Vytvoříte tak izolační vrstvu, která vás zahřeje o něco víc.

Tip: Nové boty na běžky si zkoušejte je ideálně v ponožkách, ve kterých pak budete reálně vyrážet i do terénu. Další rady k výběru bot najdete v samostatném článku.

 

Vybrat si z aktuální nabídky ponožek.

Oblečení podle druhu pohybu, rychlosti, zastávek

Na delší výlet s batůžkem


Při dlouhé méně intenzivní aktivitě, jako je výlet, při kterém často zastavujete, vezměte batůžek. Nebojte se pak kromě termotrika přibalit také náhradní ponožky, čepici a hlavně rukavice. Jsou to malé kusy oblečení, které mohou velmi dobře posloužit.

 

Aktuální nabídka batohů na běžky.


Na intenzivní trénink s bidonem


Při tréninku byste měli průběžně doplňovat tekutiny, případně mít v kapse také tyčinku na rychlé doplnění energie. Chlazené nápoje v zimě nedoporučujeme. Ideální je teplý až vlažný iontový nápoj, kterým naplníte termoláhev v bidonu. Bidony zpravidla obsahují ještě šikovnou kapsu, kam se vám vejde nejen lehká svačinka, ale i termoprádlo. To si tam můžete schovat a obléct ho po intervalovém tréninku na vyjetí (závěrečnou část tréninku).

 

Aktuální nabídka bidonů a ledvinek.

 

Jaké je vhodné předzávodní a pozávodní oblečení?

 

Zahřejte si kombinézu ještě před startem

  • rozjíždějte se již v závodním oblečení
  • mějte jen bundu a kalhoty navíc


Kalhoty se zipem na stranách (převlekové kalhoty neboli převlíkáče)

  • udrží vás v teple do posledních chvil před startem závodu
  • snadno se svlečou přes boty, nemusíte je vyzouvat
  • vhodné jsou kalhoty se zipem po celé délce nebo alespoň po kolena

 

Lehká bunda

  • před startem zahřeje, ale nezpotíte se, na startu stačí odhodit

 

Komplet na převlečení

  • důležité je zůstat v teple i při čekání na vyhlášení výsledků

Různé teploty, různé oblečení

Jedny nebo dvoje rukavice?


Volit univerzální rukavice pro celou zimu, nebo raději dvoje - jedny do pořádné zimy, jedny na jarní lyžování?


Je to opět individuální záležitost. Někdo má lepší termoregulaci, někdo horší. Zajímavou variantou jsou multifunkční rukavice, ze kterých můžete použít buď jednu část, nebo i kryt prstů, který je z větru odolného materiálu. Případně existují rukavice, které oblečete na rukavice a hole zároveň.

Zkušenost máme takovou, že rukavice se rychle opotřebovávají. Jsou velmi namáhané, a proto i kvalitní rukavice vám nevydrží věčně. Už proto doporučujeme investovat alespoň do dvou typů rukavic ideálních pro různé teplotní podmínky. Někteří závodníci mohou i striktně oddělovat závodní a tréninkové rukavice.


Kalhoty s podšívkou nebo bez?


S kalhotami to bude podobné - ideální je mít alespoň dvoje - ale postačí i jedny spíše slabší, pod které lze obléct nejen podvlíkačky (spodní kalhoty/termoprádlo), ale třeba i elastické kalhoty. Až na extra teplé podmínky doporučujeme mít vždy pod vrchními kalhotami termoprádlo.


Bund existuje celá řada


Bund je nepřeberné množství. Liší se v prodyšnosti, odolnosti proti větru, dešti a samozřejmě s tím související, z jakého jsou vyrobeny materiálu. Pokud chcete, aby byla bunda dostatečně funkční, připlaťte si.


Na jaře můžete nosit univerzální bundu bez podšívky, kterou využijete i v jiných ročních obdobích.


Lehká vesta na jaře, nebo jako další vrstva, co vás zahřeje


Vesta je také velmi univerzální kus oblečení, kterým můžete na jaře nahradit bundu. V chladnějších dnech ji jednoduše použijete jako další vrstvu pro zvýšení tepelného komfortu.


Mějte nohy v teple a v suchu!


Ponožek existuje také celé řada do různých teplot - např Swix Endure XC extra light, light, warm, extra warm. Kombinovat je můžete i navzájem - dospod extra light a na ně ještě jedny.


Čepici do zimy, čelenku do tepla


Pro samotnou pohybovou aktivitu volte funkční materiály čepic a čelenek. Na převlečení pak mějte klidně teplejšího kulíška, který vás pořádně zahřeje.


Nákrčník je dobrý kamarád


Nákrčník byste měli mít vždy s sebou. Nepodceňujte jeho univerzálnost. Umí chránit nejen krk, ale i tváře, uši nebo nos. Nahradit umí i čelenku a čepici. Ve výbavě by vám neměl chybět.


Rozdíly mezi oblečením pro muže a pro ženy

Palčáky a dvoje ponožky


Ženy potřebují mít větší teplotní komfort. Především nohy a ruce jsou choulostivější.


Podprsenka


Podprsenku je dobré mít s sebou na výměnu, stejně jako termo.


Větruodolné trenky


Pánům doporučujeme větruodolné trenky.

 

Stehna a hýždě v teple

 

Zimní sukně jsou jedním z nejlepších výmyslů pro křehké ženy. V módě jsou již pár let a těší se velké oblibě.


Jak poznám, že jsem správně oblečen?

“Pocit lehké zimy je ten správný předtím, než se rozjedete.”


Ještě než se začnete pohybovat, měla by vám být trochu zima. Pohyb vás totiž zahřeje, a pak vám bude akorát. Chyba by byla, kdyby vám před zahájením pohybu bylo akorát. To byste se pak totiž brzy zpotili, a následně byste pocítili zimu.

Doporučujeme obléct se vždy spíš méně a mít v záloze termotriko, které se může hodit i v případě, že jedno propotíte. Termotriko se vám vejde do bidonu, nemusíte kvůli tomu jezdit s batůžkem.


Nepodceňujte věci na převlečení

“Prochladnout je velice snadné, zato zahřát se můžete jen pohybem. Pokud vám ale nezbývá dostatek energie, pomůže jedině kvalitní oblečení.”


Pokud po lyžování honem skočíte do auta a pospícháte domů, zkuste si najít pár minut na převlečení. Určitě se vyplatí investovat čas a obléct si suché triko a ponožky. Prevence nachlazení je důležitá!


Oblečení jako dárek pod stromeček

Výměna do dvou měsíců


Potěšte vaši drahou polovičku kvalitním oblečením. Pokud si nejste jistí velikostí oblečení, doporučujeme volit raději menší čísla. Zvláště ženy tím potěšíte. :-) Pokud netrefíte správnou velikost, nebo vhodnou barvu produktu, můžete zboží do dvou měsíců od data nákupu zdarma vyměnit. Pokud se vůbec netrefíte a ani nevyužijete výměnu za jakýkoliv jiný produkt z naší nabídky, pak můžete jednoduše odstoupit od smlouvy. Ze zákona na to máte 14 dní.


Dárkové poukazy


Další možností je, že darujete poukaz. Věříme, že radost taky udělá a vaše drahá polovička si vybere podle svých představ. Částka dárkového poukazu je na vás. Věnování můžeme na poukaz doplnit, případně ho můžete napsat svým písmem zezadu.


Shrnutí

Oblékání není žádná věda. Důležité je však dodržovat tři základní pravidla.

  1. Hlavně se nepřehřát
  2. Vrstvit
  3. Po výkonu se hned převléct


Na prodejně Sporticus máme široký výběr oblečení ve výprodeji (starší kolekce) a také výběr toho nejlepšího z aktuální kolekce. Přijďte si vybrat dle vašeho vkusu.

 

ZAJÍMÁ MĚ KOMPLETNÍ nabídka OBLEČENÍ na www.sporticus.cz

 

Datum vydání: 20. listopadu 2020

Další články v poradně

Zobrazit všechny články v poradně

Prodejna Praha

více

Zvýhodnění pro registrované zákazníky

více