Pohyb na běžkách si nejvíce užijete, pokud budete mít tu správnou výbavu. V tomto článku se dočtete, jak mají být dlouhé běžky. Víte, v čem můžete při výběru udělat chybu? Na co je dobré si dát pozor?
Tématu, jak vybrat běžecké lyže, jsme se věnovali v samostatném článku. Neuškodí však shrnout si důležitá kritéria, která při výběru běžek rozhodují.
Podstatným kritériem při výběru běžek je úroveň vašich technických dovedností na lyžích.
Běžky existují turistické, sportovní a výkonnostní (závodní). Liší se šířkou, tvrdostí a kvalitou skluznice.
Turistické lyže jsou určené pro začátečníky, případně lyžaře, kterým nezáleží na výkonu a chtějí si především užít pohyb v přírodě. Turistické lyže bývají obvykle i kratší, aby byly ovladatelnější.
Sportovní lyže už jsou o něco užší a skluznice kvalitnější. Požitek z rychlejší jízdy tak ocení především hobíci a sportovci, kteří mají dobrý pocit z toho, když jim lyže „frčí“.
Závodní lyže jsou optimalizované pro nejlepší výkon, a proto je potřeba při výběru zohlednit spoustu faktorů.
Vyrábějí se dva základní modely běžek – běžky na klasiku a běžky na skate.
Pro jízdu klasickou technikou potřebujete v ideálním případě čerstvě vyříznutou stopu, ve které se vám dobře pojede stříďák (střídavý styl klasické techniky) nebo soupaž (styl klasické techniky, při kterém se odpichujete oběma holemi zároveň). Klasickou techniku použijete také v terénu mimo upravené trasy, nebo v případě hustého chumelení, kdy se stopy nezvládají pravidelně upravovat a musíte si poradit s hlubočákem (hluboký sníh).
Bruslení (skate) je rychlejším stylem běhu na lyžích. Pro pohodlné bruslení je potřeba mít hladce urolbovanou trasu. V případě hlubočáku pro vás bude bruslení spíš trápením.
Někteří se nemohou rozhodnout pouze pro jeden styl. Pro ně je tu zvláštní kategorie combi běžek, na kterých zvládnou obě techniky. Tyto běžky jsou však určitým kompromisem, proto od nich nečekejte žádné zázraky. Délka combi běžek je někde mezi oběma styly.
Základním parametrem pro výběr vhodné délky běžek je výška postavy. Existují modely lyží (obvykle určené pro sportovce výkonnostně zaměřené), které se ve stejné délce vyrábí s různou tvrdostí. Tvrdost lyže si vybíráme podle tělesné váhy. A právě tvrdost lyže je pro dobrý pocit ze skluzu také velmi důležitá. Posledním parametrem je úroveň lyžaře.
Pokud existují doporučené váhové tabulky pro výběr délky běžek, rozhodujte se hlavně podle nich.
Zde je několik příkladů váhových tabulek.
Běžky značky FISCHER
Běžky značky KÄSTLE
Běžky značky SPORTEN
U některých modelů lyží je k dispozici pouze jedna tvrdost, u některých dvě tvrdosti, u některých tři tvrdosti. Více tvrdostí je k dispozici zpravidla u závodních modelů běžek.
Tvrdosti mohou být značeny různě. V našich příkladech se vyskytují všechny varianty: S / So = soft (měkké), M / Me = medium (středně tvrdé), H / St = hard / stiff (tvrdé), S/M = soft/medium (spíše měkčí), M/H = medium/hard (spíše tvrdší).
Váhové rozmezí u konkrétních lyží se překrývají. Lyžař má tedy možnost vybrat si obvykle až ze třech možných variant. Nejvhodnější lyže pro něj však bude ta, kde se pohybuje přibližně uprostřed váhového rozmezí. Velikost běžek vybírá samozřejmě také s přihlédnutím na svou výšku.
Váhové tabulky vznikají pro konkrétní modely lyží, proto jsou tabulky různých výrobců zcela odlišné.
Porovnejte sami:
Pokud váháte nad dvěma možnými variantami, pak je posledním hlediskem výběru úroveň lyžaře. Se zvyšující se délkou lyže se zhoršuje její ovladatelnost, ale zlepšují se její skluzné vlastnosti. Méně zdatní jedinci by tedy měli raději volit kratší lyže, se kterými se jim bude lépe manipulovat.
Obecně se pro turistické lyže doporučuje délka asi o 15 až 25 cm větší, než je výška postavy.
Sportovním lyžařům, kteří již dobře ovládají techniku jízdy se doporučují:
Výkonnostní lyžaři a závodníci, kteří mají techniku již perfektně zvládnutou, mohou zvolit běžky ještě o něco delší, aby maximálně využili skluzné vlastnosti lyže. Pozor ale, nesmí to být na úkor techniky!
Jaká je optimální délka běžek pro děti? Děti jsou specifickou skupinou. Existují obecná doporučení, která je ale potřeba brát s rezervou a zohlednit především úroveň technických dovedností dítěte.
Tvrdost klasických lyží musí být pro vaši postavu vhodně zvolena. Lyže by měla být dostatečně měkká, abyste ji dokázali pohodlně prošlápnout a měli jistý odraz. Musí být však také dostatečně tvrdá, aby při rovnoměrném zatížení obou lyží nedocházelo ke styku stoupacího vosku se sněhem. Vysvětlení najdete na následujících obrázcích.
Obrázek 1: Při zatížení jedné lyže (stříďák), kdy dochází k odrazu, musí mít lyže resp. stoupací komora (skin) 100% kontakt se sněhem.
Obrázek 2: Při zatížení obou lyží (soupaž) je naopak kontakt stoupacího vosku se sněhem nežádoucí, protože by vás zpomaloval. Na obrázku je vidět mezera mezi prostřední částí lyže a sněhem, v místě stoupací komory, což je správně.
Při výběru lyží na skate nemůžete udělat velkou chybu, protože zde nemusíte hledět na optimální odraz. Nemusíte řešit stoupací vosky. Přesto by ale byla škoda nekoupit si lyže vhodné pro vaši výšku a váhu, protože:
Sestavili jsme pro vás čtyři příklady, abyste lépe pochopili problematiku výběru délky a tvrdosti běžek.
Při sestavování obrázku jsme vycházeli z váhových tabulek pro modely Sporten RS Classic / Sporten RS Skate. Výška vhodných běžek se odvíjí od obecných doporučení.
Vysvětlivky:
Modrá barva – představuje lyže s nejvyšší tvrdostí, označovanou jako HARD.
Černá barva – představuje lyže se střední tvrdostí, označovanou jako MEDIUM.
Červená barva – představuje lyže s nejmenší tvrdostí, označovanou jako SOFT.
Co tedy obecně platí?
V případě stejné váhy a proměnné výšky platí, že:
V případě stejné výšky a proměnné váhy platí, že:
Pro běžkaře turisty doporučujeme volit raději kratší varianty ze dvou nabízených, případně měkčí ze dvou stejně dlouhých variant.
Pro závodníky, kteří jsou technicky na vysoké úrovni a rozhodují se mezi několika vhodnými variantami, je pro ně jasnou volbou delší lyže, případně tvrdší ze dvou stejně dlouhých.
Základními parametry pro výběr vhodné délky běžek jsou výška, váha a technická úroveň lyžaře.
Jakmile si vyberete konkrétní model běžek, podívejte se do váhových tabulek (pozor, každý výrobce má jiné tabulky!), ze kterých vám vyjdou obvykle 1-3 vhodné běžky. Finální výběr pak ovlivní vaše výška a úroveň techniky daného běžkařského stylu. Není na tom nic složitého, přesto nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím emailu či telefonu. Případně nás navštivte přímo v prodejně Sporticus.
Datum vydání: 30. října 2020
Máte běžky s mohérovým stoupacím pásem a zajímá vás, jak dlouho vydrží, jestli se dá vyměnit a kde vám to udělají? To jsou dobré otázky – pojďme si je zodpovědět. Výměna skin pásků O výhodách běžek se skinem a o tom, jak...
Pokud vybíráte vybavení na běžecké lyžování, rozhodně byste neměli podcenit výběr vhodné délky hůlek. Délka holí může mít výrazný vliv (pozitivní i negativní) na celkové dojmy a pocity z jízdy. Víte, jaká je správná délka...
Dorůstá vaše dítě do věku, kdy už si říkáte, že by s vámi mohlo vyrazit do bílé stopy? Víte, jaký je vhodný věk dítěte pro učení se na běžkách? Jak s dětmi začít, aby je běžkování bavilo? Jak důležitá je výbava a na co...
Nemáte svého favorita mezi širokou nabídkou obuvi do terénu? Pak vám třeba pomůže tento článek a necháte se inspirovat některými z českých špičkových orientačních běžců. V jakých botách trénují? Jaké jsou jejich oblíbené? Ve...
Zobrazit všechny články v poradně